Co różni skórę naturalną od eko skóry?

2017-08-03
Co różni skórę naturalną od eko skóry?

Co powinno łączyć torebki, torby na laptopa, aktówki czy portfele? Z pewnością wielu wśród synonimów tych produktów poszuka jakości i trudno się temu dziwić. Skoro tak, na pewno od razu duża część z Was pod uwagę bierze tutaj skórę, bo nie od dziś wiadomo, że skóra to materiał nie tylko elegancki, ale również znakomity jakościowo. To prawda, choć nie zapominajmy, że nie wszystkie torby czy aktówki wykonane są ze skóry. Pośród nich znaleźć można również te zrobione ze skóry ekologicznej, potocznie nazywanej eko skórą. Warto w związku z tym nico bliżej przyjrzeć się różnicom występującym pomiędzy tymi materiałami. Co różni więc skórę i eko skórę?

Skóra jako materiał naturalny

Zacząć należy od sprawy oczywistej, a więc faktu, że skóra jest materiałem naturalnym. Oznacza to, że ma ona swoją własną oryginalną i niepowtarzalną strukturę. Przy mniejszych produktach jak portfele czy torebki być może tego nie widać, ale na większych już tak. Dlatego też często meble wykonane ze skóry naturalnej nie są identyczne na całej swojej powierzchni. W zasadzie takich mebli nie ma, bo każdy jej błam jest inny, zawierając na sobie choćby blizny. Nie jest to jednak jej wada, ale wręcz przeciwnie zaleta.

Tak samo, jak skóra człowieka, tak i ta zwierzęca się starzeje, a nie zużywa, jak jest to w przypadku tkanin. Ponadto wraz z wiekiem zmienia się, marszczy czy rozciąga, ale przy odpowiedniej pielęgnacji daje gwarancję miękkości i pięknego wyglądu przez wiele lat.

Skóra syntetyczna

Z kolei skóra ekologiczna określana jako eko skóra lub skaj, jest materiałem poliestrowym, który tylko przypomina skórę naturalną. W rzeczywistości nie ma bowiem z nią wiele wspólnego. Efekt wizualny jest zbliżony, ale właściwości takiej skóry zupełnie inne.

Skóra ekologiczna ma kilka charakteryzujących ją cech. Przede wszystkim posiada ona powłoki zabezpieczające przed uciążliwymi zabrudzeniami. Ponadto nie wymaga również konserwacji, choć na rynku są dziś środki pielęgnacyjne, które służą pielęgnacji takiego materiału. Często na nic się jednak zdają, ponieważ eko skóra nie przepuszcza wody i dodatkowo nieznacznie reaguje na zmiany warunków atmosferycznych, a więc wilgotność, promienie UV, ciepło czy zimno. Największą wadą jest jednak fakt, że nie przepuszcza ona powietrza. Wprawdzie przy torebkach nie jest to jeszcze znaczące, to już przy meblach wypoczynkowych na pewno. Materiał taki bowiem nie "oddycha".

Podsumowując, nie ma wątpliwości, że lepszym materiałem jest tutaj skóra naturalna, która ma niepowtarzalny charakter i jest lepsza jakościowo. Co zatem przemawia za skajem? Jak nie wiadomo, o co chodzi, zawsze chodzi o pieniądze i nie inaczej jest również i tym razem. Zwyczajnie skóra ekologiczna jest po prostu znacznie tańsza.

Mimo wszystko, jeżeli mielibyśmy coś Państwu polecić, to wskazalibyśmy tutaj na produkty lepsze jakościowo. Czas ich użytkowania przy odpowiedniej pielęgnacji na pewno będzie o wiele dłuższy. Poza tym są one znacznie bardziej eleganckie. Nie bez powodu to właśnie skóra naturalna jest synonimem luksusu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel