Jak dbać o torebkę skórzaną?

2017-08-25
Jak dbać o torebkę skórzaną?Wybierając torebkę zwróć uwagę na…

Kupując torebkę w sklepie powinnaś zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim Dokładnie sprawdź z jakiego materiału wykonana jest torebka. Obecnie istnieje cała gama materiałów i tworzyw, które swoim wyglądem doskonale imitują skórę naturalną. Podobnie jest w przypadku odwrotnym – wygląd skóry naturalnej niekiedy bardzo odbiega od naszych tradycyjnych wyobrażeń. Dlatego też w pierwszej kolejności sprawdź czy torebka wykonana jest ze skóry naturalnej cz też z innego materiału. Kiedy już masz pewność, że kupujesz naturalna skórę, zajrzyj do środka i upewnij się, że obie strony skóry są w jednym kolorze. Jeśli tak będzie możesz liczyć, że jeśli przypadkowo zarysujesz torebkę, to nie będzie to bardzo widoczne.

Jeans – wrogiem jasnej skóry

Jeśli lubisz jasne torebki musisz pamiętać, że jasna skóra często przyjmuje barwniki z ciemnych tkanin. Jeśli będziesz nosiła jasną torebkę np. do jeansów, z którymi będzie ona miała kontakt, prędzej czy później pojawia się na niej ciemne smugi. Podobnie będzie w przypadku kontaktu z innymi ciemnymi strojami. Musisz wiedzieć, że nie zmieni tego także fakt, że torebka jest lakierowana, ponieważ wykorzystywany w produkcji torebek lakier przejmuje szybko ciemne pigmenty z tkanin, z którymi ma kontakt.

Uważaj na pogodę

Naturalna skóra jest bardzo wrażliwa i ma na nią wpływ każda zmiana pogody. Wśród czynników, które najbardziej szkodzą naturalnej skórze są słońce i woda. Dlatego uważaj, aby Twoja torebka nie zmokła podczas deszczu. Nie wystawiaj jej też na słońce, ponieważ może wyblaknąć.

Nie przesusz skóry

Naturalna skóra nie tylko nie jest odporna na przemoczenie, ale także na wysuszenie. Przesuszenie jej może prowadzić do pękania i znacznie zmniejsza odporność torebki. Na suchej skórze łatwiej powstają i są bardziej widoczne różnego typu uszkodzenia także mechaniczne. Dlatego skórzane torebki należy co pewien czas natłuszczać. Do impregnacji można użyć specjalistycznego środka, który jest dostępny np. w sklepach z produktami skórzanymi. Środkiem tym należy natrzeć skórzaną torebkę po raz pierwszy zaraz po zakupie. Impregnację należy powtarzać co 2-3 miesiące. Do impregnowania skóry można również wykorzystać olejek rycynowy. Przy okazji należy podkreślić, że natłuszczona skóra nie tylko rzadziej ulega uszkodzeniem i jest odporniejsza na pęknięcia i otarcia, ale również zyskuje ładniejszy kolor, mniej się brudzi a już istniejące zabrudzenia łatwiej usunąć.


Wakacje

Wakacje to czas, kiedy torebki skórzane wystawione są na wiele rożnych zagrożeń. Poza wspomnianymi już promieniami słonecznymi, które mogą doprowadzić do blaknięcia skóry, na jej stan ma też wpływ np. sól zawarta w wodzie i powietrzu w pobliżu morza. Aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym morską bryzą, po powrocie do domu dokładnie oczyść torebkę, a następnie natłuść.

Zima

Naturalna skóra nie lubi także dużych zmian temperatur. Dlatego wymaga również uwagi zimą. Jeśli nosisz torebkę w temperaturach ujemnych pamiętaj, aby po przyjściu do domu nie umieszczać jej w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła takich jak np. kaloryfer, kominek, piec czy kuchenka.

Przechowywanie

Jeśli chcesz odłożyć na jakiś czas torebkę, nie wrzucaj jej gdzieś do szuflady czy na dno szafy. Złe przechowywanie wpłynie negatywnie na jej wygląd i trwałość. Jeśli przewidujesz, że przez dłuższy czas nie będziesz nosiła swojej torebki, wyjmij z niej całą zawartość, a następnie wypchaj np. pogniecioną gazetą. Dzięki temu torebka nie zdefasonuje się. Następnie włóż torebkę do bawełnianego woreczka, który nie będzie szczelnie zamknięty. Musisz pamiętać, że skóra musi „oddychać” i dlatego nie można jej pakować w torebki plastikowe. Nie umieszczaj torebki w miejscu wystawionym na silne światło sztuczne lub naturalne, ponieważ będzie to negatywnie wpływało na stan skóry.

Mamy nadzieję, że udało nam się zamieścić w tym artykule wszystkie ważne wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji skórzanych torebek. Jeśli o swoją nową torebkę będziesz dbała już od momentu jej zakupu, możesz być pewna, że posłuży Ci przez długie miesiące a nawet lata.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel